8 TIPOV PRE RODIČOV LEZECKÝCH DETÍ

14.09.2019

"UROB TO NAJLEPŠIE AKO VIEŠ."

Pozor futbalové mamičky a tanečné mamičky a oteckovia! Je tu je nový šport, ktorý pomôže vašim deťom fyzicky a duševne sa rozvíjať. Vďaka lezeniu môžu deti súťažiť na vysokej úrovni, získať sponzorov, cestovať a prípadne sa dostať na olympijské hry! Aby boli úspešné, budú potrebovať vašu pomoc.

Tu je 8 tipov, ako to nepokašľať:

  1. Vaše dieťa nie je zvláštne. Aj keď je najlepšie z najlepších, je stále dieťaťom a bude potrebovať slobodu a štruktúru, aby sa z neho vyvinula slušná ľudská bytosť. Zamyslite sa nad dlhodobým rastom vášho dieťaťa a nezabudnite, že lezenie je iba jednou súčasťou jeho života. Dosiahnuté výsledky nezískajú zrelosť.
  2. Vážne ich do ničoho netlačte! Ak chcú zliezť, nechaj ich. Ak sú unavení a chcú skončiť, odíďte. Ale ak chcú pokračovať, pokračujte ďalej. Ide o to, že deti musia byť riadené vlastným pohonom.
  3. Ukážte sa. Buďte tam. Deti chcú vedieť, že ste na nich hrdí. Najlepší spôsob, ako im to ukázať, je skutočne sa zdržiavať pri nich pri tréningu. Sledujte, ako vyliezajú svoje projekty. Istite ich, robte videozáznamy, fotografujte, čokoľvek. Len tam buďte.
  4. Neporovnávajte. Páči sa vám, keď vás porovnávajú s ostatnými? Myslíte si, že by sa vášmu dieťaťu páčilo? Tým som povedal všetko.
  5. Zamerajte sa na veci, ktoré môžete skutočne ovládať. To zahŕňa základy - správne stravovacie návyky, správna rozcvička a zameranie sa na vlastnú rutinu (pomyslite si na #4). Najdôležitejšie je, že to nezahŕňa výkon v súťaži alebo v ceste na skale. Výsledky sú krátke, okrajové prípady v porovnaní s procesom ich dosiahnutia a mali by sa tiež marginalizovať.
  6. Otvorte sa pred nimi o svojich vlastných skúsenostiach, najmä pokiaľ ide o vaše vlastné vášne. Naučte ich zdravému spôsobu ako robiť veci, ktoré sú motivovaní robiť. Pamätajte si, že "opička vidí opička urobí"..
  7. Nechajte ich vyskúšať iné veci. Ak sa nechcú zameriavať iba na lezenie, zaregistrujte ich na futbalové tréningy alebo na klavír. Sú v rozhodujúcej vývojovej fáze, preto ich štýl nezakrývajte vlastnými cieľmi.
  8. Má to byť zábava. Lezenie sa dá robiť od 5 do 90 rokov. Je to šport na celý život, takže nechajte deti byť deťmi, zatiaľ čo v skutočnosti sú ešte deti. Projektovanie ciest a dokonca súťaženie nestoja za to, pokiaľ nie sú skutočne zábavné. V opačnom prípade môžu byť lepšou alternatívou hry ako doplnok.

Mimochodom, ako bývalý pretekár Svetového pohára a súčasný tréner lezenia mládeže som to všetko videl. Moji rodičia nemali tieto jednoduché tipy, ktoré by formovali moju kariéru, ale ich každodenné rady sa so mnou nalepili: "Urob to najlepšie ako vieš."

Preložené z: Rock & Ice by Delaney Miller

"MÁ TO BYŤ ZÁBAVA"