LEZENIE V RYCHLEBÁCH?

05.09.2018

PREČO NIE! 

Rychlebské stezky sú známe hlavne cyklistickým nadšencom, no málo kto vie, že v rychlebských horách sa nachádza aj cez 800 bouldrov a niekoľko oblastí kde sa dá liezť aj s lanom (Venušine misky, Pišťala). Po tomto zistení sme sa tam rozhodli vyraziť na výlet.

Cesta tam trvá z Prešova okolo 6 hodín, ide sa hlavne cez Poľsko po dedinkách, takže cesta je nič moc... Odporúčam vyraziť k večeru kedy cesty neovládajú poľský kamionisti. Ak zvládnete cestu ocitnete sa v malej dedinke Čierna voda odtiaľ to je niečo vyše 2 km od Základne, nemusíte mať strach že to nenájdete v dedine sú značky, ktoré vás tam navedú.  

"Ak bajkujete a máte radi lezenie, je to pre vás ideálna dovolenka."

Základňa je východiskové miesto odkiaľ sa vyráža na všetky single tracky (ak aspoň trochu bicyklujete nemáte sa čoho báť, zvládla som to aj ja singletrackový začiatočník na horskom bicykli). V základni je camp, nové zrekonštruované sociálne zariadenia a sprchy ( lepšie som zaťiaľ nevidela- nebol tam ani jeden pavúk ), takisto je tam reštaurácia a športový obchodík v ktorom si viete zakúpiť sprievodcu k bouldrom, požičiať si bouldermatky alebo bycikle...

Bouldrové oblasti, sú roztrúsené hlavne v okolí Žulového a Sokolieho vrchu a ide hlavne o žulové balvany. Na cestu k ním potrebujete auto a idete ním pokiaľ vás nezastaví značka, potom ďalej už len pešo. Zalezie si tam naozaj každý nájdete si tam oblinky, lišty.. 5A ale aj 8A... Skoro ako vo Fontáči, akurát to nieje tak dobré očistené. Odporúčam do batohu pribaliť aspoň dve kefy a potom môžete bouldrovať kým to vaše brušká zvládnu.

"My sa tam ešte určite vrátime...."

V sprievodcovi nájdete GPS súradnice bouldrov a cestu ako sa k ním dostanete, čiže žiaden strach v lese sa nestratíte.. Takisto sú v sprievodcovi vytvorené lezecké okruhy (od najľahších po najťažšie). My sme si tieto okuhy nechali na ďalšiu návštevu. ale určite to treba vyskúšať. Okruhy sú celkom veľké a niektoré bouldre sú priamo vedľa singltrackov, čiže ideálne je ak si to dáte na bicykli, s bouldermatkou na chrbte to bude určite veľmi zaujímavé, hlavne ak si to dáte cez nejaký singeltrack.

Odporúčam sem vyraziť na viac dní. My sme boli na 5 a ešte by sme ostali... Ak bajkujete a maté radi lezenie je to pre vás ideálna dovolenka. V okolí je množstvo zatopených lomov napr. Lom Rampa, Vycpálek... počas letných horúcich dni parádne mieste na oddych a schladenie, navyše odvážnejší si môžu zaskákať z útesov do celkom čistej vody ( je tam pár listov ale nič strašné). Ale ak neste fanúšik prírodného kúpania v neďalekej je aj normálne kúpalisko.

My sa tam ešte určite vrátime.... Kika

FOTOGALÉRIA