SKÔR, AKO ZAČNEŠ TRÉNOVAŤ

23.08.2018

SKÔR AKO ZAČNEŠ...

Každý lezec má nejaké ambície a ciele. Nepoznám lezca, ktorý by nechcel niekedy preliezť nejakú konkrétnu cestu, alebo by sa neposťažoval, že je príliš slabý a že na to nemá. Ale všetko sa dá, len treba naozaj chcieť! Samozrejme pri tom treba stáť nohami pevne na zemi a nechcieť hneď modré z neba. Ale je iba na tebe, či si splníš svoje sny a túžby a nadobudneš pocit uspokojenia, hrdosti sám na seba a dobrého pocitu z naplnenia zdanlivo nenaplniteľných snov.

Najdôležitejší krok na tom je chcieť niečo zmeniť a začať pre to niečo robiť. Identifikovať slabiny a otvorene sa im postaviť je základným kameňom pre to, aby si sa priblížil svojim cieľom.

Je jasné, že každý má svoje lezecké maximum inde. Je tiež jasné, že každý má pre lezenie iné predpoklady, ale buď k sebe úprimný a povedz si, či si naozaj dosiahol všetko, čo si kedy v lezení chcel dosiahnuť... Myslíš si, že je neskoro na akékoľvek zlepšenie? A naozaj si pre to urobil všetko? Ak tvoja odpoveď bude zakaždým férovo znieť áno, tak čítať ďalší text nemá cenu a patríš k najspokojnejším lezcom a šťastena na tebe rozhodne nešetrila. Ak však patríš k tej druhej menej šťastnej skupine a máš pocit, že by si sa chcel posunúť ďalej a že tie roky stagnácie či malého výkonnostného posunu už ťa nebaví, tak práve pre teba môže byť ďalšie čítanie prebudením a možno aj pomocnou rukou "ako na to ".

V lezení sa môže zlepšiť každý a každý môže zlepšiť akúkoľvek stránku svojho lezenia. Či už si myslíš, že nemáš silu, techniku ​​či vytrvalosť alebo všetko dohromady. Ak si úplným nováčikom v lezení a ak si na samotnom začiatku, tak si v ideálnej pozícii ... Normálne športovo nadaný človek by mal pri aktívnom prístupe k lezeniu dosiahnuť výkonnostného nárastu zhruba dva tri medzistupne za rok (myslené 7, 7+, 8- atď). Teda ak začneš na päťkách - šestkách, tak do štyroch až piatich rokov by si na stupeň 9 UIAA mal "bezproblémov" siahnuť. Slovo "bezproblémov" však skrýva odhodlanie, vôľu a túžbu sa zlepšiť a niečo pre to urobiť. Ideálny spôsob ako to dosiahnuť, je pomocou boulderingu a doplnkového systematického tréningu.

Ak si teda lezec, ktorý má už pár rokov odlezené a posun naozaj nie je bohvieaký, tak je potrebné nájsť a odstrániť postupové chybya identifikovať tvoje slabiny. Jednou zo základných chýb u drvivej väčšiny lezcov je tréningový systém či rytmus, ktorým lezú na umelej stene. Prevažne sa to týka lezenia na umelej stene s lanom, alebo takzvaného "popliezania" po stene a absolútna absencia poriadneho boulderingu. Je jasné, že každý nie je tréningový typ a systematické trénovanie nemusí byť práve šálka tvojej kávy, ale v momente, keď chodíš dvakrát trikrát týždenne na umelú stenu, tak už si človek, ktorý svojím spôsobom trénuje a trénovať chce. Otázka je však či lezenie, ktoré tam vykonávaš počas svojej návštevy je optimálne a či práve to nevedie k tvojej stagnácii a minimálnemu výkonostnému rastu ...

PÁR TYPOV K ZAMYSLENIU:

POSÚĎ REALITU TVOJEJ NÁVŠTEVY LEZECKEJ STENY S NASLEDUJÚCIMI TYPMI:

  • pred lezením sa zahreješ, rozlezieš a po lezení dolezieš a ponaťahuješ,
  • máš lezecký plán rozdelený na ľahké, stredné a ťažké cykly,
  • lezieš nové cesty a nové kroky,
  • lezieš rôznorodo, kombinuješ charakter lezenia,
  • nelezieš od všetkého trochu, ale vždy sa zameriaš na špecifickú vec (sila, vytrvalosť, technika, atď.),
  • medzi pokusmi , a neodpočívaš príliš dlho,
  • kvalita je nad kvantitu - nepretrénuješ sa...

Jedným z hlavných predpokladov je však pestré, nestereotypné lezenie. Pokiaľ pri ďalších návštevách začneš opakovať kroky, ktoré si už robil minulý alebo predminulý tréning, alebo liezť cesty, ktoré môžeš liezť "poslepiačky", tak v ten moment máš krásne nakročené do stagnácie a svojej lezeckej zručnosti.

Áno, je potrebné skúšať svoje projekty - cesty, ktoré si ešte nevyliezol, ale nie počas tréningu. Tie si schovaj na záver a ako odmenu za tvoje tréningové snaženie. Počas tréningu je potrebné nachádzať množstvo nových krokov, ktoré povedú k rozšíreniu tvojho lezeckého obzoru a pestrosti lezenia. Je potrebné udržiavať rytmus ľahkého VS ťažkého lezenia a zamerať sa predovšetkým na tvoje slabé miesta. Bezkonkurenčný spôsob, ako tohto docieliť je pomocou boulderingu a doplnkového systematického tréningu...